Każdą instalację czy system alarmowy możemy podzielić ze względu na sposób komunikowania się czujek na system przewodowy lub bezprzewodowy. Niezależnie od tego podziału każda instalacja musi się składać z co najmniej:
Centrala alarmowa jest mózgiem systemu alarmowego. Bez niej system nie jest w stanie działać. To tu trafiają wszystkie informacje zbierane przez inne urządzenia. Są one następnie przetwarzane i na ich podstawie podejmowane są odpowiednie decyzje dotyczące dalszych działań. O tym, jakie to będą działania, decydujemy odpowiednio programując centralę.
Ze względu na swoje znaczenie, centrala alarmowa musi być jak najlepiej strzeżona i niedostępna dla potencjalnego włamywacza. Jeśli zdołałby on w szybkim czasie odnaleźć i unieszkodliwić centralę, to nawet najlepszy system alarmowy okaże się nieskuteczny.
Zadaniem czujek w systemie alarmowym jest dostarczanie informacji centrali, pełnią funkcję swoistego rodzaju elektronicznych zmysłów. Bodźce, które za ich pośrednictwem docierają do centrali alarmowej pozwalają systemowi reagować i działać.
W systemach sygnalizacji włamania i napadu wyróźnia się miedzy innymi: